sk
cz
Úvod Prehľad článkov Myš v dome môže byť veľmi nepríjemný hosť, rýchlo sa jej zbavte!

Myš v dome môže byť veľmi nepríjemný hosť, rýchlo sa jej zbavte!

Myš v dome môže byť veľmi nepríjemný hosť, rýchlo sa jej zbavte!
Na prvý pohľad sa myš môže zdať ako malé, nevinné a roztomilé zvieratko, ale opak je pravdou. Myš je v dome nevítaným hosťom, ktorý po sebe zanecháva len zvyšky potravy a trus. Nie je vhodné otáľať – zbavte sa jej hneď! Prinášame niekoľko tipov a trikov, ako na to.

Myši sa zvyčajne nasťahujú do domu na jeseň a v zime. Len čo im začne byť vonku chladno, začnú si hľadať nové vhodné obydlie. Najväčším lákadlom pre týchto škodcov je, samozrejme, potrava. Hneď ako myš zistí, že má voľný prístup k potravinám v pivnici alebo špajze, už sa nebude sťahovať ďalej a s najväčšou pravdepodobnosťou si pozve i zvyšok rodiny alebo si vytvorí vlastnú. Existuje totiž nepísané pravidlo, že kde je jedna myš, tam ich bude viac.

Ako vlastne zistíte, či máte v dome alebo byte myš? Je to veľmi jednoduché. Prvým indikátorom sú obhryzené potraviny vrátane ich obalov. Často sú obhryzené napríklad jablká, zemiaky či sušienky. Tiež sa môže stať, že myš sa zahryzne do kábla. Aj to sú nemilé známky prítomnosti myši. Ďalším znamením je myší trus. Hneď ako ho objavíte, je jasné, že v dome je myška. A ako teda na ne?

Uzavrite myši prístup

Dôležité je zistiť, kadiaľ sa vlastne myš dostala do domu. Myš nepatrí medzi najinteligentnejšie hlodavce, a preto zvyčajne využíva rovnakú prístupovú cestu. Spoznáte ju podľa trusu alebo zvyškov potravy. Je dôležité utesniť túto cestu a prípadne eliminovať ďalšie škáry, ktoré by mohli slúžiť ako vchod do domu.

Prirodzený predátor

Prirodzeným predátorom myší je mačka, pes alebo vták. Ak máte v byte či dome mačku, je dosť možné, že s myšami nebudete mať problém. Niektoré mačky sú však už tak dobre vyšľachtené, že nelovia myši. Niekedy však myškám stačí aj samotná prítomnosť predátora.

Pasce a nástrahy

Klasický spôsob odchytu myší predstavujú pasce. Existuje ich nespočetné množstvo druhov a typov, humánnych aj nehumánnych. Záleží len na vašom výbere. Najčastejšie sa používajú pasce na myši s napínacím perom, na ktoré sa pripevní návnada, potom sa pasca natiahne a čaká sa, kým sa myš chytí. Medzi najvhodnejšie návnady patrí chlieb, saláma, syr alebo čokoláda. Problémom týchto pascí však je, že myš si často vezme návnadu z druhej strany a pasca potom zaklapne naprázdno. Niekomu tiež môže prekážať vybratie mŕtvej myši z pasce.

Ďalej existujú aj domáce pasce s jedom. Dajte si však pozor, aby sa k pasci nedostal váš domáci miláčik či dieťa. Existujú aj domáce pasce bez jedu, ktoré sa za myšou len zaklapnú a škodca nemôže uniknúť. Potom stačí vypustiť myš niekde na lúke či v lese do prírody. No dávajte pozor, aby to nebolo v blízkosti vášho domu. Myš sa rada vracia.

Na internete nájdete aj množstvo návodov, ako si vyrobiť pascu doma. Problém s pascami však je, že neexistuje žiadna istota, že sa myš do nich chytí. Ak bude mať prístup k lepšej potrave, než akú jej ponúkate v pasci, pravdepodobne ju do nej nechytíte.

Odpuďte ju!

Ďalšou možnosťou sú plašiče a odpudzovače. Tento spôsob sa radí i medzi preventívne a humánne riešenie. Medzi odpudzovače najčastejšie radíme pachové. Svojím pachom odradia škodcov, ale pozor, je dosť možné, že nebudú voňať ani vám.

Jedným z najlepších riešení je plašič. Funguje tak, že vysiela ultrazvukové vlny, ktoré sú pre ľudské ucho nezachytiteľné, ale pre myš sú tieto zvuky veľmi nepríjemné. Okrem toho kvalitné plašiče menia výšku vysielaných tónov, a tým zabraňujú hlodavcom, aby si na zvuk zvykli. V prípade odpudzovania myší sa odporúča zaobstarať si plašič do každej miestnosti, kde ste si všimli myš. Výhodou tohto postupu je, že plašiče fungujú i po vyhnaní škodcu, a naďalej tak pôsobia ako prevencia.

Existuje mnoho spôsobov, ako dostať myš z domu. Záleží len na vás. Najlepšie je zvoliť také riešenie, ktoré vám zaručí, že sa zbavíte viacerých myší, pretože, ako sme už spomenuli, myši nie sú samotári. Dôležité je tiež myslieť na prevenciu, predovšetkým ak bývate v domčeku, kde je okolo vás príroda, a teda väčší výskyt myší.